60 godina Riječkog filatelističkog društva Rijeka
Nastavljajući tradiciju organizirane filatelije izmedju dva Svjetska rata u Rijeci – Circolo filatelico Fiumano te Sušaku – Filatelistički klub u Sušaku, Riječko filatelističko društvo Rijeka osnovano je u jedinstvenoj Rijeci na dan 30. srpnja 1949. godine pod nazivom Podružnica Filatelističkog saveza Hrvatske u Rijeci.
Osnivačka skupština održana je u prostorijama tadašnje Narodne fronte II. rajona u Ulici (Trg) Verdi 6. Nazočno je bilo osobno 14 filatelista te jedan putem punomoći. Imena tih osnivača Društva, s nadom da neće biti zaboravljena, navodimo prema abecednom redu: Gal Dragutin, Golubović Živko, Knežević Ivan, dr. Korlević Milivoj, Kresnik Jaroslav, Ožura Anton, mg.ph. Pastorčić Kvirin, Rapotec Franjo, kapetan Storff Dražen, Tepavac Savojko, Ternovec Boleslav, Turina Ante i kapetan Turina Nikola te po punomoći izdanoj Golubović Živku kapetan Volarić Željko. Od nazočnih gostiju ističemo predstavnike Filatelističkog saveza Hrvatske tajnika prof. Jakova Martaka te Pošte Rijeka upravitelja Franje Kolera. Za prvog predsjednika Društva izabran je aklamacijom prof. Milivoj Korlević, upravitelj Državne arhive u Rijeci.
Prvu filatelističku izložbu Društvo je organiziralo u razdoblju od 25. studenog do 3. prosinca 1950. u Rijeci. Izložba je bila postavljena u prostoru Narodne čitaonice na Korzu, uz učešće 32 izlagatelja iz Rijeke, Opatije, Crikvenice, Novog (Vinodolskog) i Delnica. Za vrijeme trajanja izložbe u uporabi je bio i prvi prigodni žig izradjen od strane Društva, a prema nacrtu Alberta Stockbauera iz Ljubljane. Sljedeće 1951. godine Društvo po prvi put gostuje na jednoj filatelističkoj izložbi izvan Rijeke. Bilo je to na I. Zemaljskoj filatelističkoj izložbi u Zagrebu, postavljenoj u prostoru tadašnjeg Zagrebačkog velesajma u Savskoj ulici, na kojoj je Drušvo predstavljao Vladimir Momčilović s izloškom Fiume 1918.-1924. godine. Od tih početnih koraka od Rijeke do Zagreba, pored sudjelovanja na svim značajnijim domaćim filatelističkim izložbama natjecateljskog ili prigodnog nenatjecateljskog karaktera , današnji članovi Društva aktivno i nadasve uspješno prenose ime Društva i naše domovine i diljem cijelog „filatelističkog svijeta, sudjelujući na svim značajnijim svjetskim filatelističkim smotrama, odakle se vraćaju i s odličjima najvećeg značaja.
Prva filatelistička izložba u organizaciji Društva u suverenoj Republici Hrvatskoj održana je u Rijeci 1996. godine u prostoru Filodrammatice na Korzu pod nazivom Hrvatske poštanske marke. Postavom je bio obuhvaćen po prvi put u Rijeci cjelokupni opus hrvatskih poštanskih maraka u razdobljima njene poštanske odnosno državne suverenosti: Država Slovenaca, Hrvata i Srba (1918.-1919.), Nezavisna Država Hrvatska (1941.-1945.) i Republika Hrvatska (1991.-1995.). Povodom 50. obljetnice utemeljenja Društvo je 1999. godine, organiziralo u suradnji s Muzejom grada Rijeke jubilarnu filatelističku izložbu nenatjecateljskog karaktera, na kojoj je iz filatelističkog fundusa Muzeja prezentirana zbirka poštanskih maraka Rijeka – Fiume iz njenog najburnijeg povijesnog razdoblja od 1918. do 1924. godine. Do ovogodišnje jubilarne filatelističke izložbe povodom 60. obljetnice utemeljenja Društvo je samostalno i putem svojih članova ili u suradnji s drugim organizatorima organiziralo ukupno 45 filatelističkih izložbi. Izložbe su organizirane pretežito u Rijeci i Opatiji te njihovoj okolici ali i na otocima Lošinju, Krku i Rabu. Postavljanje izložbi u regionalnim turističkim središtima imalo je za cilj, pored promicanje filatelije i obogaćivanje postojeće turističke ponude, što je sa zadovoljstvom prihvaćano od domaćih i stranih gostiju.
Značajna filatelistička aktivnost Društva bila je i izdavanje prigodnih omotnica , predmet sabiranja većeg broja filatelista. Iako su ta izdanja u dugogodišnjoj retrospektivi imala ponekad i naglašene političke i ideološke naznake primjerene vremenu svog nastanka i društvenog okruženja u kojemu je Društvo djelovalo, one su ipak ponajprije izraz članova Društva za ovjekovječenjem prigodnih povijesnih , kulturnih, umjetničkih, športskih, gospodarskih i drugih društvenih dogadjanja u Rijeci pa i šire. Prva prigodna omotnica izdana je prigodom spomenute prve po redu filatelističke izložbe Društva, a tiskana je u danas nezamislivoj nakladi od ukupno 4000 primjeraka.
Do današnjih slavljeničkih omotnica prigodom 60. obljetnice utemeljenja i dodjele priznanja „Grb Grada Rijeke Društvo je izdalo ukupno 139 prigodnih omotnica, maksimum karata i dotisaka na poštanskim cjelinama. Stručno obradjen pregled svih tih prigodnih objekata i žigova, za sada nažalost samo onih izdanih u Republici Hrvatskoj od 1991. do zaključno 2008.godine, Društvo je publiciralo u zasebnoj ediciji, autora predsjednika Društva Boruta-Borje Kopanija.
Početak publicističke djelatnosti Društva vezan je za obilježavanje 10. obljetnice oslobodjenja Rijeke i Istre, prigodom koje je u Rijeci 1955. godine organizirana druga po redu filatelistička izložba. Tim povodom Društvo je izdalo manju stručnu ediciju pod nazivom Rijeka i Istra na markama, autora dugogodišnjeg tajnika Društva Dušana Kirinčića.
U sklopu programa XII. Jadranskih filatelističkih susreta, koji su od njihova prvijenca 1972. godine u Puli održane po prvi put u Rijeci 2006. godine kao dvanaeste po redu , tiskano je u ediciji Priručnici Hrvatskog filatelističkog saveza pod brojem XVI. kapitalno djelo riječke filatelističke literature Poštanske marke Rijeke, Fiume 1918.-1924., autora člana Društva Ivana Martinaša.
Prvobitni naziv Podružnica Filatelističkog saveza Hrvatske u Rijeci promijenjen je 1954. godine u naziv Filatelističko društvo Rijeka, kojeg Društvo nosi sve do 1995.godine. Te godine Društvo mijenja naziv u Riječko filatelističko društvo – Rijeka, da bi od 1997. godine bilo upisano u novoosnovani županijski Registar udruga pod današnjim nazivom Riječko filatelističko društvo Rijeka.
Posljednjih godina u Društvu djeluje i interna sekcija numizmatičara, koja svojim aktivnostima na okupljanju i educiranju članstva te širem promicanju numizmatike, doprinosi značaju i ugledu Društva kao jedne sveobuhvatnije društveno angažirane kolekcionarske sredine.
Miroslav Radovanović, dipl.oecc.
|